Bundan böyle sadece kadınlarla çalışırım.

Dedim ama tam da bunu demek istememiştim.

Demek istediğim şuydu ki, bir başka kadınla çalışmanın enerjisi-biliyorum kedi demişim gibi oldu-daha yumuşak. Daha doğrusu daha başka. Evet evet başka. Yumuşak demeyeyim. Sonuçta her kadın yumuşak değil, her erkek sert değil. Böyle genellemelerden kaçınalım. Hazır demişken bir paragraf buna dokunayım.
Genellemeler şeye benziyor, kocaman bir ayakkabıyla yürümeye. Yani ayağının altında bir sürü yaşam formu oluveriyor. Onlara nefes hakkı tanımıyorsun. Evet anlıyorum, bazı şeyleri tutmak için, demet yapmak gerekir. Ama yine de ben tek çiçeklerin farkını kabul etmeyi ve kutlamayı yeğlerim. Bu ülkede biraz eksik bir şey. Bayağı eksik. Her ses duyulsun, her renk görülsün. Bundan sadece zenginlik çıkar. Tıpkı doğadaki gibi. Evet bir ödev vermeli: Genellediğiniz, şöyledir, böyledir diye bitirdiğiniz her şeyi yere atıp kırın. Parçaları toplayıp bakın. Aynı olan bulamazsınız. Bunu sonra tartışırız.
Kadınlarla çalışmaya gelelim. Hayatımda ilk defa, iki kadın, kadın kadına kafa kafaya verip bir video yaptık. şarkının adı ‘Dumaduma dum’, yönetmeni Burcu Yolcu. Hem de anne. Evet anne olması, beni idare etmesi açısından mühimdi. Ya da hiç etmemesi açısından.
Burcu, beni çok serbest bıraktı. Bir hayalimi gerçekleştirmeme önayak oldu. şimdi sürprizi kaçmasın diye yazmıyorum ne çektiğimizi. Ama belki de uzun zamandır ilk kez, her dediğim, herhalde akla yatkın göze hoş şeyler söyler oldum, kabul oldu. Burcu hadi oyna dedi, bana kocaman bir alan verdi.
Korkmak ne aptalca şey. ınsanın ‘pause’ düğmesine basıyor. Durmaktan bile saçma donmak. Halbuki hayat kumara değer bir şey. Deneyip becermenin zıddı deneyip becerememek. Bu gerçekten çok mu korkunç? Bence değil. Bence denememek bile en korkuncu. ınsana bazen, aklındakileri yapsa, olmazmış gibi geliyor. Ama aklındakileri yapsa, kendi rüya alemine dalıyor. Çünkü hayattaki en güzel şey, evet buldum ve eminim, aklına gelenleri yapmak.
Onları uzaktan sevmek, hislerin en kötüsü.
(çarşamba günü klip TV’de ve web sitemde. ‘Duma dans’ diye bir şey çıkacak mı diye merak içindeyim. Çıksa çok eğleniriz.)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !